Vždy ve Vašem zájmu.

Přihlášení na extranet pro klienty naší společnosti.

Přihlášení klienta
nebo zavřít

Fotovoltaika a solární panely v pojištění občanského majetku

V současné době hledají lidé stále častěji nové možnosti získávání energie s cílem stát se co nejvíce energeticky soběstačnými. Jednou z možností je využití fotovoltaických elektráren, resp. solárních panelů, o které zájem rok od roku roste.

Důležitou stránkou, vzhledem k výši investice, je pojištění proti nejrůznějším rizikům.

Jsou-li solární panely umístěny přímo na objektu, typicky na střeše domu nebo na vedlejší stavbě (např. na garáži), považují se za příslušenství tohoto objektu (resp. za jeho stavební součást) a navyšují jeho celkovou hodnotu.

Celková pojistná částka pro stavbu (nemovitost) by tak měla toto „zhodnocení“ plně zohledňovat. Zároveň je nutné o jejich existenci informovat pojišťovnu (například formou poznámky v pojistné smlouvě).

Jsou-li panely umístěny samostatně, např. na zahradě, je nutné je pojistit jako vedlejší stavbu. V případě souboru vedlejších staveb je třeba jejich hodnotu zohlednit v celkovém limitu pro tyto stavby. Obvykle ale není možné pojistit zařízení, která slouží k podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, i když jsou umístěna na stejném místě pojištění jako občanská stavba. 

 • V rámci pojištění nemovitosti jsou solární panely pojištěny na stejná pojistná nebezpečí jako samotná stavba (např. požár, výbuch, vichřice, úder blesku, případně povodeň a záplava apod.). Pozornost je třeba věnovat i dalším rizikům, která nejsou součástí základních živelních nebezpečí, zejména pak přepětí a podpětí, které může být u elektrických a strojních zařízení častou příčinou jejich poškození.
 • K pojištění stavby lze u většiny pojišťoven pojistit elektrická a strojní zařízení také allriskově, tedy na všechna rizika, která nejsou výslovně vyloučena. Takové krytí pak zahrnuje téměř jakékoliv nahodilé poškození či zničení, ale také například technickou poruchu.

  V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů k pojištění se na nás neváhejte obrátit.

  Jsme součástí RENOMIA Group

  • Největší pojišťovací makléř ve střední a východní Evropě
  • Mezinárodní tým zkušených odborníků
  • Nejvýhodnější ceny a podmínky

  Kde působíme

  Kontakt

  CESIA, s. r. o.
  Palackého třída 2553
  288 02 Nymburk

  cesia@cesia.cz
  +420 325 514 303